Презентовано Стратегію залучення прямих іноземних інвестицій в Україну

15 липня 2021 року у Дипломатичній академії при МЗС України відбувся захід «Стратегічний діалог: залучення прямих іноземних інвестицій в Україну», в межах якого презентовано Стратегію залучення прямих іноземних інвестицій в Україну.

Стратегія розроблена на запит Уряду України Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» через компанію EY в Україні після консультацій з Офісом Національної інвестиційної ради, Міністерством економіки, а також державною установою, яка впроваджує інвестиційну політику - UkraineInvest. 

Представлена Стратегія окреслює загальне бачення та надає рекомендації, спрямовані на збільшення притоку прямих іноземних інвестицій в Україну. Стратегія побудована навколо як міжсекторальних (приватизація, просування експорту, освіта, цифрова трансформація тощо), так і секторальних стимулів для збільшення іноземних інвестицій. Спікерами на заході виступили Перший віцепрем’єр-міністр України, Міністр економіки Олексій Любченко та заступник Голови Місії у Посольстві США в Україні Алан Перселл, та інші представники державного та приватного секторів.

Перший віце-прем’єр-міністр України, Міністр економіки, Олексій Любченко, на відкритті заходу, зазначив: “Україна є привабливою дестинацією для міжнародного бізнесу та може запропонувати інвесторам низку переваг. Унікальне географічне розташування, промисловий безвіз, який є особливо важливим для розвиненого виробничого сектору, сильний ІТ сектор, а також критична інфраструктура – транспортна, цифрова, а також енергетика, які не тільки безпосередньо залучають інвестиції, але стимулюють інвестування в інші сектори, мають мультиплікаційний ефект. Уряд реалізує низку кроків для залучення інвесторів в економіку України. Ми працюємо над вторинним законодавством, відновлюємо конкуренцію на ринку, боремось з корупцією та впорядковуємо інвестиційне законодавство. Додатковим інструментом буде Стратегія залучення прямих іноземних інвестицій, яка стане дороговказом для руху вперед задля покращення інвестиційного клімату в Україні.”

Заступник Голови Місії у Посольстві США в Україні, Алан Перселл, підкреслив: “Нам важливо допомагати Україні збільшувати прямі іноземні інвестиції. Чимало секторів української економіки є цікавими для потенційних інвесторів та здатні дати необхідний прибуток. Проте є чимало викликів, з якими Україна успішно справляється, і ми аплодуємо вже запровадженим змінам. Ми вітаємо плани Уряду України щодо залучення інвестицій шляхом розвитку інфраструктури та розширення можливостей. Нещодавно прийнятий Закон України “Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями в Україні” та ініціатива Дія City, є ключовими сигналами того, що Уряд України рішуче налаштований покращити інвестиційний клімат країни. Уряд Сполучених Штатів Америки, через Агентство США з міжнародного розвитку, спільно з урядовими стейкхолдерами та приватним сектором, допомагають сформувати та впроваджувати прогресивний інвестиційний порядок денний. Однією з ключових ініціатив цього порядку денного власне і є Стратегія збільшення іноземних інвестицій в Україну. Сподіваємось, що більше інвесторів прийдуть в Україну та українська економіка отримає більше вигод від цього.”

Міністр закордонних справ України, Дмитро Кулеба, зазначив: «За великими інвестиціями завжди стоїть непомітна, кропітка і дуже тиха робота. Вважаю, що для успішного залучення інвестицій необхідно керуватися трьома принципами: побудова якісно нової культури відносин з інвесторами; стратегія маленьких кроків для отримання великих результатів; синергія всіх органів влади, як центральної, так і місцевої, в роботі з інвесторами. Міністерство закордонних справ щодня робить кроки для просування українського експорту за кордон, залучення іноземних інвестицій та сучасних технологій в українську економіку. Ми вдячні Агентству США з міжнародного розвитку за підтримку сьогоднішньої події, за рекомендації та досвід, якими американські фахівці діляться з нами задля збільшення притоку інвестицій в Україну. Ми безумовно готові працювати над втіленням цих напрацювань».

Керівниця Офісу Національної інвестиційної ради, Ольга Магалецької, наголосила: “Без інвестицій неможливо досягти високого економічного зростання, а без стратегії неможливо побудувати прозорі та ефективні правила, визначити пріоритети розвитку та напрямки залучення інвестицій, встановити довгострокові цілі, які принесуть найбільше користі громадянам та державі. “Стратегія – це той дороговказ, за яким має рухатись кожна галузь і країна в цілому, аби досягти поставлених результатів. Я рада, що сьогодні Україна отримала якісний документ – Стратегію із залучення прямих іноземних інвестицій, яка враховує всі світові тренди і історично сильні сектори економіки України. Проте варто зауважити, що без відповідного інвестиційно-привабливого законодавства в країні, реалізація будь-якої стратегії стає під загрозою. Я рада, що в Україні вже схвалена низка таких  законодавчих ініціатив, які дають той мінімальний фундамент, за допомогою якого може бути імплементована представлена сьогодні стратегія”.

Презентуючи Стратегію, Керуючий партнер компанії EY в Україні, Богдан Ярмоленко, зазначив: “Стратегія складається з огляду глобальних тенденцій у сфері прямих іноземних інвестицій та поточної ситуації у сфері інвестицій в Україні, порівняння ситуації в Україні з іншими європейськими державами. Також, документ містить комплексні аналітичні дослідження п’яти секторів української економіки, а саме: енергетика, транспортна інфраструктура, цифрова інфраструктура, нові виробничі технології та сільське господарство з високою доданою вартістю. Ці сектори були обрані завдяки їхньому високому економічному потенціалу.”

Кінцевий розділ Стратегії містить конкретні рекомендації для Уряду України щодо того, як зробити країну більш привабливою для закордонних інвесторів – як з точки зору перенесення в Україну поточної діяльності, так і з точки зору старту нової діяльності в Україні.

Виконавчий директор UkraineInvest, Сергій Цівкач, завершуючи третю дискусійну панель, підкреслив: “Закон "Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні" слугує ефективним механізмом залучення інвестицій в економіку країни. У зв'язку з цим, поглиблений аналітичний матеріал щодо збільшення ПІІ в Україну може ще більше посилити цей механізм, надаючи переконливі рекомендації та, як результат, сприяючи суттєвому покращенню інвестиційного іміджу України на міжнародній арені. Важливість та привабливість таких галузей економіки, як високотехнологічне виробництво та сільське господарство з високою доданою вартістю, підтверджуються частотою запитів, що надходять до UkraineInvest. Так, серед інвестиційних заявок, що надійшли за останні півроку, дві третини планують реалізувати проекти у цих пріоритетних секторах.”

Скорочена версія презентації Стратегії залучення прямих іноземних інвестицій в Україну доступна за посиланням: https://tinyurl.com/3pcu88c3

***

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (Програма USAID КЕУ) підтримує стартапи й малі та середні підприємства (МСП) з метою підвищення їхньої конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.

 

 

© 2020 Office of the National Investment Council of Ukraine