Відкриття ринку землі позитивно вплине на інвестиційний клімат України в середньостроковій і довгостроковій перспективі, - Ольга Магалецька

Відкриття ринку землі позитивно вплине на інвестиційний клімат України в середньостроковій і довгостроковій перспективі. Про це заявила керівниця Офісу Національної інвестиційної Ради Ольга Магалецька під час он-лайн інтерв’ю з Андрієм Бузаровим.

Ольга Магалецька зазначила, що в короткостроковій перспективі ухвалення земельної реформи значно не вплине на великих іноземних інвесторів, але в середньостроковій і довгостроковій перспективі має позитивно позначитися на інвестиційному кліматі України.

«Це однозначно позитивний і вірний крок. В першу чергу даний закон допомагає створити цивілізоване правове поле щодо володіння і користування землею, що в свою чергу має позитивно позначитися на інвестиційному кліматі України. Звісно, іноземні інвестори очікували більш відкритого законопроєкту, але потрібно розуміти, що це модель перехідного періоду і за цей час даний ринок та його правове поле зможуть вже відбутися і дати можливість розуміння, як в подальшому  буде виглядати landscape», - відзначила керівник Офісу.

Ольга Магалецька також зауважила, що всі великі гравці агарного бізнесу, які ведуть чистий бізнес і платять податки, неодноразово піднімали питання «сірого» ринку і «сірого» експорту сільськогосподарської продукції: «Така ситуація суттєво спотворює ціни на ринку. Значною мірою це склалося через повне безладдя з правовими титулами на земельні ділянки. Багато власників земельних паїв не отримали кадастрові номери на земельні ділянки, та багато земельних ділянок залишаються не ідентифікованими, що дозволяє виробляти «невраховану» або «сіру» сільгосппродукцію. Так само багато зловживань мають місце і щодо державних земель. У підсумку, поступове відкриття ринку землі, має простимулювати власників землі, як мінімум, належним чином оформити правові титулі до дати відкриття ринку».

Керівниця Офісу також наголосила, що відкриття ринку землі може дати позитивний ефект на переробну галузь та розвиток малих і середніх фермерських господарств: «Нещодавно Офіс Національної інвестиційної Ради провів зустріч із представниками переробної промисловості. Так ось компанії, що працюють в харчовій сфері, наприклад, виробництво соків і фруктових пюре, скаржилися на недостатність сільськогосподарської продукції. Як відомо, великі агрохолдинги більше концентруються на вирощуванні зернових на експорт. Тому відкриття ринку землі - це шанс розвивати фермерські господарства з різноманітним спектром вирощуваної продукції, які в свою чергу можуть стати постачальниками продукції для великої переробної промисловості. Це однозначно добре, оскільки Україна від цього тільки виграє».

Керівниця Офісу також наголосила на необхідності ефективної імплементації програми кредитування для малих та середніх фермерів: «Необхідно вирівняти доступ до фінансування. Від швидкості імплементації такої програми буде залежати економічний ефект в майбутньому. Нам необхідна була відправна точка з якої можна було б стартувати і я рада, що це нарешті сталося», - підкреслила Ольга Магалецька.  

© 2020 Office of the National Investment Council of Ukraine