Компанії з країн Азійського регіону проявляють великий інтерес до інфраструктурних об’єктів в Україні, - Ольга Магалецька

Сьогодні, 10 червня 2020 року, керівник Офісу Національної інвестиційної Ради Ольга Магалецька взяла участь в онлайн-конференції "M&A в Україні: у вихорі змін", організованою юридичною фірмою AEQUO.

Участь у дискусії взяли: партнерка AEQUO Анна Бабич, партнер SD Capital Філіпп Грушко, керуючий директор інвестиційно-банківських послуг Dragon Capital  Брайан Бест, головний економіст Dragon Capital Олена Білан, керуючий партнер Baltic Partners  (Литва) Валерій Кулицький та керуючий партнер Altius Ігор Білоус.

Учасники конференції обговорили знакові угоди M&A, провідні галузі і основні маркери ділової активності у 2019 році, світову економічну кризу 2020 року та майбутні прогнози, а також потенціал для майбутніх M&A угод і інвестиційну привабливість України на світовому ринку.

У ході дискусії Анна Бабич представила результати комплексного п'ятирічного дослідження ринку злиттів і поглинань в Україні — спільного проекту спеціалізованого авторитетного інформаційно-аналітичного ресурсу Mergermarket (Великобританія) та юридичної фірми Aequo.

Ольга Магалецька подякувала організаторам заходу за запрошення і представлений звіт, та зазначила, що в минулому році і на початку цього інтерес з боку інвесторів до України був дуже високим, але зважаючи на світову економічну кризу та пандемію, активність з боку іноземних інвесторів понизилась.

«Така тенденція з боку інвесторів характерна не тільки по відношенню до України, це глобальний світовий тренд. Але тим не менш, ми все ще залишаємось у полі зору іноземних інвесторів. Так, серед членів Національної інвестиційної Ради, компанії з країн Азійського регіону проявляють інтерес до інфраструктурних об’єктів. Їм це цікаво і скоріш за все свою зацікавленість вони будуть підтверджувати реальними діями. Це перш за все концесійні проєкти, об’єкти малої приватизації та проєкти державно-приватного партнерства. Окрім інфраструктури, потенційним інвесторам також цікаві аукціони УРП та переробна промисловість», - зауважила Ольга Магалецька.

Керівник Офісу зазначила, що на даний момент ключовими факторами з боку держави, які можуть вплинути на інвестиційну привабливість України є відкриття ринку землі та законопроект «Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями», так званих «інвестиційних нянь», який найближчим часом буде поданий у Парламент на розгляд.

Щодо відкриття ринку землі Ольга Магалецька зазначила, що прийняття даного закону було правильним кроком і це позитивно вплине на інвестиційний клімат України в середньостроковій і довгостроковій перспективі. Проте, в короткостроковій перспективі ухвалення земельної реформи значно не вплине на великих іноземних інвесторів.

Щодо законопроєкту «Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями», Ольга Магалецька повідомила, що даним законопроєктом передбачається низка заохочень та підтримуючих інструментів для проєктів від 30 млн євро: «Зокрема, планується надання податкових пільг (звільнення від податку на прибуток та звільнення від мита при ввезенні нового обладнання), надання у користування земельних ділянок, необхідних для реалізації інвестиційного проекту, а також будівництво та реконструкція об’єктів суміжної інфраструктури за рахунок держави. Загальна сума підтримки з боку держави буде становити до 30% від розміру інвестицій. Обов’язковими умовами для інвесторів буде реалізація проекту вартістю від 30 млн євро впродовж 5 років, створення мінімум 150 нових робочих місць із заробітною платою на 15% вищою ніж середня у відповідній галузі в регіоні, а також щоб інвестор не був підсанкційною юридичною особою, банкрутом або резидентом країни-агресора».

Ольга Магалецька також зазначила, що прогнозовано великі іноземні інвестиції очікуються скоріш за все у наступному році: «На разі ми розпочали діалог з командою ЄБРР в частині залучення прямих іноземних інвестицій в Україну та виходом на інші країни, бізнес-асоціації та іноземні корпорації. Враховуючи глобальну кризу, ми розуміємо, що великі інвестори не будуть приймати рішення швидко. В кращому випадку це буде початок 2021 року. Що стосується ринку M&A угод, то скоріш за все їх кількість в цьому році не збільшиться, або ж вони будуть локальними і з допомогою тих інвесторів, які вже представлені в Україні. В будь-якому разі Україна зацікавлена в нових проєктах - будь то нові інвестиції і проекти greenfield, або ж M&A угоди. І Офіс національної інвестиційної буде всіляко сприяти цьому», - підсумувала Ольга Магалецька.

© 2020 Office of the National Investment Council of Ukraine